第一范文站教案 英语教案 初一英语教案

[初一下]Lesson114(人教版)

文章来源:作者:不详时间:2008-08-08
Unit 29 Shopping Lesson 114教学设计


 

一、教学目标

1.知识目标

(1)复习和食物相关的词汇:rice, bread, coke, milk, eggs, potatoes, oranges, pears等。

(2)学习句型:How much is the ___? How much are the ___? That’s cheap/expensive. They’re 
cheap/expensive.

2.能力目标

能够用英语熟练询问某物的价钱。

3.情感目标

教育学生要礼貌购物。

二、教学过程

    Step 1 Revision

    1、Check homework.

    2、Ask students to contribute pens, books, etc. to the shop on your desk: Say What 
do you have for the shop? Help the students to answer, I have a / 

    some … Ask What things does the shop sell? 

    3、Revise the names of the new food items taught in the last lesson.

    Step 2  Presentation

    Talk about the items on your desk. Say This is my shop. It sells pens, books, rulers
 and things like that. What does it sell? Does it sell bread? etc. Help the students to
 answer Yes, it does. / No, it doesn't. Teach the meaning of sell by gesture or 
translation. Get a student to take charge of the shop and to tell the class what it 
sells. Get students to ask Does it sell rice? etc.

    Step 3  Practice

    1、Books closed. On the Bb write Shop A on the left-hand side and Shop B on the right-hand side. Tell the students Shop A sells books and pens. What else does it sell?
 Get the students to make suitable suggestions, and write them on the Bb 
underneath Shop A. Then say Shop B sells apples and meat. What else does it sell?
 Write down students' suggestions. (Do not erase this list, you will add prices later 
on in the lesson.)

    2、Teach this dialogue:

    A: I want to buy some bread. Which shop sells bread?

    B: (pointing) That shop over there sells bread. 

    A: Can you come with me, please?

    B: Certainly!

    Students practise the dialogue in pairs, adding more words to it if they wish.

    3、Write a price list for shop B. Get the students to make suggestions:

e.g.                kilo

Meat                Y8.60

Apples              Y4.20

    Teach How much is the meat? It's eight yuan sixty fen a kilo. Teach How much 
are the apples? They're four yuan twenty fen a kilo. Get the students to practise in
 pairs asking questions about the price of pears, bananas and all the other items of
 food that are listed on the Bb.

    4、Teach How much is the pen? It's three yuan. Get the students to ask you the price
 of other classroom objects.

    5、Teach That's expensive/cheap! And practise the extended dialogue:

    A: How much is that book? 

    B: It's four yuan.

    A: That's expensive! How much is this one? 

    B: This is one yuan and fifty fen.

    A: Oh, that's cheap!

    Step 4  Look and say

    SB Page 62, Part 1. Tell the students to look at the price list in the pictures. Get 
the students to work in pairs and ask questions as in the presentation about the
 price of the food items in the picture.

    Step 5  Look, ask and answer

    1、SB Page 62, Part 2. Give an example, then get the students to practise in 
pairs.

    2、In small groups have students use the price list and role-play being at the supermarket. They should not write anything down, but use their 
books to look at the price list only. As the students work, walk around and give
 help where needed. Have several groups volunteer to do their role-play for the class. Note that the dialogue on the left side deals with uncountable
 nouns and the one on the right side deals with countable nouns.

     Step 6  Read and practice

     SB Page 62, Part 3. Give instructions to the students and make sure they know
 the goal of this part. Use the first dialogue to talk about food like apples, oranges, 
etc. that are countable. Use the second dialogue to talk about food that is 
uncountable. You may demonstrate with a student. Now have the class work in
 pairs. Finally, call out several pairs to perform before the whole class.

     Step 7  Workbook

     SB Page 144, Wb Lesson 114, Exx. 1-3. Since the students have made a survey of a nearby shop or market, they can 
do Ex. 1 in groups. Then each group may report to the whole class. Do Ex. 2 and 
3 in class.

    Homework

    Finish off the Workbook exercises.